1 Temmuz Perşembe / 19.30  Endüstri Mühendisliği
 
 
Soru :
endüstri mühendisliğini diğerlerinden ayıran tam olarak nedir? neden endüstriyi seçmeli birisi?
 
Cevap :
İnsan endüstriyi istediği için seçmeli. Endüstri mühendisliğinin çalıştığı alanlar hoşuna gidiyorsa tercih etmeli. Diğer mühendislikler de gayet güzel meslekler.
 
Soru :
endüstri mühendisliğininin iş kolları nelerdir, ders yükü nasıldır, mezun olduktan sonra iş bulma imkanları nelerdir?
 
Cevap :
Endüstri mühendisleri birçok sektördeçalışır. Üretim, sağlık, hizmet, vs. Burada sayamam. Mühendislik olduğu için biraz matematik ağırlıklıdır. Ders yükü kişiden kişiye değişiyor. Bilkent için söyleyecek olursam, her bölümde olduğu gibi sıkı bir dönem geçirirsiniz.
 
Soru :
endüstri mühendisliğininin iş kolları nelerdir, ders yükü nasıldır, mezun olduktan sonra iş bulma imkanları nelerdir?
 
Cevap :
Endüstri mühendisleri birçok sektördeçalışır. Üretim, sağlık, hizmet, vs. Burada sayamam. Mühendislik olduğu için biraz matematik ağırlıklıdır. Ders yükü kişiden kişiye değişiyor. Bilkent için söyleyecek olursam, her bölümde olduğu gibi sıkı bir dönem geçirirsiniz.
 
Soru :
endüstri mühendisliğinin çalışma alanlarıı nedirr??
 
Cevap :
Arkadaşlar soruların cevabı uzun olduğu için biraz gecikme oluyor cevaplarda. Kusura bakmayın. Herkesin sorusunu cevaplayacağım.
 
Cevap :
Endüstri mühendisliği ne yapar onu anlatayım. Endüstri mühendisliği herhangi bir sistemi nasıl iyileştirebiliriz onun üzerine kafa yorar.
 
Cevap :
Mesela bir ürünün üretim süresini nasıl azaltırız, ya da bir uçak firmasının uçak çizelgelemesi nasıl olmalı, ya da bir fabrikanın üretim planlaması ne olmalı ki siparişler vaktinde karşılansın.
 
Cevap :
Aklınıza gelebilecek herhangi bir sistemde iyileştirme yapılabilir. Bu da endüstri mühendisliğinin çalışma alanının çok fazla olmasını sağlıyor. En büyük 500 şirketin hemen hemen hepsinde endüstri mühendisi çalışır.
 
Soru :
endüstri mühendisliğinin karşılığı olarak avrupada ve amerikada bir mühendislik bölümü var mı?
 
Cevap :
Evet var. Industrial Engineering, System Engineering olarak geçer.
 
Soru :
endüstri mühendisliğinde üniversite önemlimidir
 
Cevap :
Her bölüm için geçerli bu cevap. Mesele kendinizi geliştirmek. Bilkent'te okumanız sizi 1-0 öne geçirir. Ama bu sefer X üniversitesindeki bir öğrenci kendini geliştirip, 4 yılın sonunda Bilkent'teki bir öğrenciyi geçebilir.
 
Soru :
endustri mühendisliği ve söylediğiniz ilgi alanlarını biraz anlatır mısınız
 
Cevap :
Bu soruya yukarıda cevap verdim kısmen. Biraz daha açmamı isterseniz belirtiniz.
 
Soru :
endüstri mühendisliği işletme bölümünü kapsıyor denilebilir mi veya ne denli kapsıyor?
 
Cevap :
İşletme ile ortak derslerimiz var. Fakat ilgi alanı farklı biraz. Endüstri mühendisliği problemleri çözmeyi amaçlar. İşletmede amaç sizi iyi bir yönetici yapmaktır. Ama üniversitede okuduktan sonra işletmeci endüstri mühendisi bir endüstrici de işletmenin işlerini yapabilir. Kapsıyor denemez. Ortak yönleri vardır.
 
Soru :
siz mezun olduktan sonra hemen iş buldunuz mu? ( yeni mezun olduğunuzu biliyorum ama)
 
Cevap :
ben akademisyenlik düşünüyorum. Bilkent'te yüksek lisansa devam edeceğim gibi.
 
Soru :
peki bilkent üniversitesindee okumanınn tabiikii artılarıı vardırr!! bu artılardan biraz bahseder misiniz??
 
Cevap :
Bilkent en büyük endüstri mühendisliği bölümü Türkiye'de. Hoca sayısı fazla. Köklü bir bölüm. Bilkent'İn sunduğu ortam güzel. Yurt ve burslar. Başka üniversitelerin de artıları var tabi ki. Ama üniversitenin kalitesini gösteren en önemli şey kadro.
 
Soru :
nerede okuduğunuz fark ediyor mu
 
Cevap :
Bu soruya yukarıda cevap verdim. Bir şey eklememi isterseniz lütfen belirtiniz.
 
Soru :
beni endüstri seçmeye ikna edecek olsanızz neler sölerdinizz:):)?
 
Cevap :
Bir şeyleri değiştirebilmek güzel bir şey. Var olan bir sistemdeki problemi çözünce, mutlu olan insanlar sizi heyecanlandırıyor. Alan sıkıntımız yok, tek bir alana takılıp kalmayacağım. Hayatım boyunca birçok alanda iyileştirmeler yapacağım, o konularda bilgi sahibi olacağım. Matematikle de içili dışlıyım. Hayal kurmak çok önemli. Hayal kurmayı seven biri iseniz, çok avantajlı durumdasınız. Ama son sözüm şu: sevdiğiniz bölüme gidin. Ben kendi bölümümü seviyorum diye, herkes sevmek zorunda değil. Belki benim güzel olarak anlattığım şeyler sizin hoşunuza gitmeyen şeyler. Bunları iyi düşünün.
 
Cevap :
Ek: Bilkent mezunları nerelerde çalışıyor: http://www.ie.bilkent.edu.tr/tr/adaybilgi/faq_4_2.html
 
Soru :
endüstri mühendisliğinde iş imkanları acısından bay bayan fark ediyor mu?
 
Cevap :
En fazla bayan öğrencinin bulunduğu mühendislik bölümlerinden biri. Bayanlar iş bulmakta zorlanmıyor. Bilkent'ten mezun olup da iş bulamayan yok sanırım.
 
Soru :
endüstri mühendisliğinin diğer mühendislik dallarından daha mı iyi?mesela elektrik müh,bilgisayar müh, makine mühendisliği gibi dallar arasında iş bulma olasılığı nasıldır?
 
Cevap :
Her türlü şirkette mühendise ihtiyaç olacaktır. Elektronikçiye de, makinacıya da. Bir mühendislik diğerinden daha iyi diye bir şey söz konusu değil. Mesele, istediğiniz hoşunuza giden mesleği seçmek. Laboratuvarlarda çalışmak sizi sıkıyorsa makinaye veya elektroniğe gitmek sizin için çok kötü bir seçim olacaktır.
 
Cevap :
İşe girme mevzusunu kafanıza takmayın. Birileri emekli oluyor, birileri de işe girmek zorunda. Siz yeter ki istediğiniz bir bölümü okuyun. İş bulursunuz. Mezuniyete kadar stresli olan tüm arkadaşlar bir yerlere girdi.
 
Soru :
endüstri okumak diğer mühendisliklere göre daha çok mu artı sağlar yoksa mühendislik dalları eşit mi iş bulma konusunda ?
 
Cevap :
Benzer bir soru. Hemen yukarıda cevapladım.
 
Soru :
siz akademik düşünüyorsunuz peki özel sektörde çalışmak isteseydiniz hemen iş bulabilir miydiniz , maddi durumunuz nasıl olurdu?
 
Cevap :
Şöyle söyleyeyim her gün en az bir tane iş ilanı geliyor. Tabi şu an kararımı değiştirsem çok iyi bir yerde iş bulamayabilirim ama bir yere girerim herhalde. Kariyerimi ona göre çizmeliydim. İş dünyası ile pek içli dışlı olmadım, üniversite hayatımda.
 
Soru :
hocalarımıza falan sorduğumuzda gidince okuyunca seversiniz diyolarr!bu mantık ne kadar doğruu??
 
Cevap :
Tabi ki bölüme yerleşince sevmediğiniz bir bölüm de olsa, yeniden sınava hazırlanmak zor olduğu için bölümünüzü sevmeye başlıyorsunuz. Ama sevemeyebilirsiniz de. Şimdi fırsat varken neden istemediğiniz bir bölümü yazasanız ki. Tercih listeniz de kazansanız gitmek istemeyeceğiniz bir bölüm kesinlikle olmamalı.
 
Soru :
endüstri mühendisliği bölümünden mezun olunduğunda işletme masterı veya MBA yapmanın bir ön koşulu var mı? Bir de işletme yan dal olarak okunulabilir mi?
 
Cevap :
Bilkent'te hiçbir bölümde çift anadal yok. Başka üniversitelerde vardır. Onu ilgili sitelere girip, bakmak lazım. MBA için 2-3 yıl çalışmanızı isterler. Öbür türlü pek faydalı olmaz zaten. İş dünyası yaşayıp, ondan sonra onunla ilgili teknikler almak daha faydalı. MBA zaten işletme masterı herhalde.
 
Soru :
endüstri mühendisliği okumak zor mu
 
Cevap :
Valla zor bir soru. :) Sabahladığımız zamanlar oldu. Mühendislik genel olarak yoğundur. İşin matematiğini anlamanız sizi yorabilir, bilmiyorum. Projeler, ödevler, quizler, sınavlar derken dönem bitip gidiyor. Sayısalcı olmaya devam etmek istiyorsanız, çok da zor olmasa gerek. İmkansız değil bitirmek. Türkiye'de on binlerce end. müh. var. Onlardan eksiğiniz ne :)
 
Soru :
üniverstede okurken mi iş teklifleri geliyor ,sizi nasıl buluyorlar, hangi kriterlere göre seçiyorlar
 
Cevap :
Bölüm başkanına geliyor iş ilanları o da bize gönderiyor. Genelde daha önce Bilkent'ten mezun arkadaşlar gönderiyor iş ilanlarını.
 
Soru :
sizce bilkent düzeyinde eğitim verebilecek ve öğrencileri bilgi ile donatacak başka bir üniversite önerebilir misiniz?
 
Cevap :
odtü, boğaziçi, koç iyi üniversitelerdir. Hangisine gitmeye karar veremiyorsanız, üniversiteyi ziyaret edebilirsiniz. ODTÜ en köklü endüstri mühendisliği bölümüne sahip.
 
Soru :
bilkentte yurtlar nasıl ,ulaşım nasıl
 
Cevap :
Ulaşım çok rahat. Saat başı Sıhhiye ve Tunus'a ücretsiz servis var 12'ye kadar. Şunu söyleyeyim dönem içinde Ankara'ya pek gitmiyoruz. Bilkent çevresinde işler hallediliyor. Yurtlar da iyi. Burslu kazanırsanız bedava. Gayet temiz, 2-3 kişilik yurtlar. Özel merak ettiğiniz birşey var mı yurtlarla ilgili.
 
Soru :
endüstri mühendisliğinde dil açısından ingilizce dahil hangi diller önemli??
 
Cevap :
Mühendislikte Almanca önemli gibi. Bir de çalışacağınız şirkete bağlı. Toyota'da çalışmak için Japonca sizi diğer adayların önüne alabilir. Başka milletten şirketler için benzer şey geçerli.
 
Soru :
siz bilkentte burslu mu okudunuz?burslu öğrencilere yaklaşım nasıl?
 
Cevap :
Burslu okudum. Kimin burslu kimin burssuz olduğuna kimse dikkat etmiyor. Benim burslu zannettiğim bir arkadaşımın burssuz okuduğunu kazara öğrendim. Derslerde herkes ortak sınıflarda. Zaten üniversiteye başlayış yarış baştan başlıyor. Bursluları geçen birçok burssuz oldu. Bazı burslular, burssuzların altına indi.
 
Soru :
mutfak felan ortak kullanım herhalde temiz oluyor mu
 
Cevap :
Her katta bir mutfak. Ortak evet. Mutfakta neler var, ayrıntılı bilgi: http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admin-unit/yurt/hizmet.html
 
Soru :
inşaat müh. mi yoksa endüstri müh. mi desem ne dersiniz?
 
Cevap :
İstediğin bölümü oku derim :) İnşaatta çok fazla fiziki çalışma var okurken, endüstri o açıdan rahat. Sen kendi içine sor, ne istiyorum diye. İstiyorsan endüstri ile ilgili daha fazla bilgi vereyim.
 
Soru :
hacettepe yıldız teknik gibi üniverstelerin edüstri mühendisliği mi okusak yoksa odtü,boğaziçi inşaat mı okusak,hangisi iş bulma ve kariyer yapma konusunda daha avantajlıdır
 
Cevap :
Arkadaşlar saydıklarınız üniversiteler hepsi saygın üniversiteler. İş bulma sizin performansınıza bağlı. Üniversite işi girmenizi etkileyen bir sürü faktörden sadece birisi. O yüzden iş dönüp dolaşııp istediğiniz bölüm, istediğiniz şehir, üniversite oluyor.
 
Soru :
4 yıl öncesine gideceğim ama:) sınavda ilk kaça girmiştiniz..?
 
Cevap :
2006'da girdim 972. idim.
 
Soru :
mesela erzurumda bu meslagı okusam kendımı gelıstırıp iş bulabılır mıyım
 
Cevap :
Tabi ki. Şirketlerin etkinliklerine, stajlarına yoğun biçimde katılıp, çok okuyup mesleğinizde iyi bilgiye sahip olursanız, çok iyi yerlerde iş bulabilirsiniz. Şirketlere bilen çalışmayı seven insanlar lazım. Ha varsayım şu oluyor, iyi öğrenciler iyi üniversitede oluyorlar. İşte siz kendinizi geliştirip bu varsayımın dışına çıkmak için gayret göstermelisiniz.
 
Soru :
endüstri mühendisliği ne kadar maaş alıyor ,kariyer olarak nereye kadar yüksele bilirler
 
Cevap :
1.500-2.000 arası başlıyorsunuz, yükselip gidiyorsunuz sonra. Genel müdür olma şansınız yüksek.
 
Soru :
neden tıp,diş hekimliği gibi iş bulma şansı yüksek meslekler yerine endüstri müendisliğini seçtiniz?
 
Cevap :
Tıpla ilgili şeyler hoşuma gitmiyor. Hastanede çalışamam, hasta insanlarla içtenlikle uğraşamam.
 
Cevap :
Fakat tıptan kopmuş değilim. Bir hastanenin tasarımı nasıl olmalı ki, hastalar rahat yer bulsun, işini görsün. Bir ambulansta aletler en iyi nasıl dizilir. Bunlar endüstri mühendisliği konusu. :)
 
Soru :
endüstri mühendisi bir fabrikada tam olarak ne iş yapıyor
 
Cevap :
Fabrikada ürünün tasarımının iyileştirilmesi üzerine çalışmadan tut, erp denen kurumsal kaynak planlama sisteminin kurulması ve yönetilmesi, satın alma üretim planlama şu an aklıma gelenler.
 
Soru :
endüstri mühendisliği hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz??
 
Cevap :
Herhangi bir sistemi nasıl iyileştirebiliriz üzerine kafa yorar? Sadece fabrikada çalışmaz o yüzden. Yukarıda bahsettiğim gibi bir hastanede bile çalışabilir. Her sistem iyileştirilebilir çünkü. 4 yıl sonunda sisteme bütüncül bakmayı öğrenirsiniz. Problemi matematiksel bir modele döküp, bunu çözdürürsünüz. Sİstemdeki değişklikleri yaparken insan psikolojisi gibi konulara da önem vermek gerekir.
 
Cevap :
Yapığınız değişikleri çalışanlara güzelce anlatmanız gerekir. Türkiye'de şirketler büyüdükçe end. müh. işi artacak. KOBİ'lere pek yardımımız dokunmuyor.
 
Cevap :
Hemen bir örnek. KOBİ der ki sipariş sayısı çok artarsa, fazla mesai yapar işi hallederim. Büyük şirketin böyle şansı yok. Arçelik bulaşık makinesi fabrikasını gezmiştik. 15 saniyede bir makine üretiliyor. Artan talebi karşılamak için bu süreyi 12 saniyeye nasıl indiririz diye düşünüyorlardı. 3 saniye çok önemli bir süre Arçelik için, KOBİ için bir değeri yok.
 
Soru :
bi bakımaa mimarlıkladaa bağdaştırabiliriz deil mi ??
 
Cevap :
Mimarlıkla ortak noktaları var fakat Türkiye'de verilen eğitimlerde çok büyük bir ortak noktası yok gibi. Siz hangi açıdan düşündünüz?
 
Soru :
bilişim sistemleriyle endüstri mühendisliğinin ilişkisi nasıldır
 
Cevap :
Bilişim mühendisliği bilişim sisteminin işletilmesinden sorumlu iken, endüstrici isterse bir bilişim şirketinde bu bilişim sistemini nasıl daha verimli hale getiririz üzerine kafa yorar.
 
Soru :
bir şirket önce makine müh'den,bilgisayar müh'den,elektrik elektronik müh'den ,inşaat müh'den ve endüstri müh'den hangisini öncelikle işe alır
 
Cevap :
Şöyle diyelim, tam bilmiyorum ama makine mühendisliği her fabrikada bulunan bir mühendisliktir, endüstri mühendisi daha az fabrikada çalışır. Neden? Çünkü endüstri mühendisleri en büyük şirketlerde çalışıtırılırlar. Makine mühendisleri küçük şirketlerde de kendilerine yer bulabilirler. Küçük şirketlere çok yararı dokunmak endüstricilerin. Büyük şirketler açısından hepsi aynı değerdedir bu mühendislerin. (İnşaat hariç)
 
Soru :
endüstri müh ile işletme müh'liğinden daha mı iyi farkları neler iş bulma olasılıkları nasıldır
 
Cevap :
İşletme mühendisliği ders programı hakkında bilgim yok ama birçok ortak yönü vardır. İş bulma kendinize geliştirmeye bağlıdır. Bölümler çok etkileyici değil, işe girme yüzdesinde. Mesele bölümü severek okumak. Bölümler istenmeden çok zor bitiriliyor.
 
Soru :
genelde insnlarda şu kanı vardr müh. için teknik üniv. çok önemli,gerekli ve önceliklidir sizce doğrumudur veya bu kjonuda görüşlernz nasıl efem?
 
Cevap :
Evet laboratuvarlar gerekli olduğu için teknik üniversite önemli. Endüstride pek laboratuvara gerek olmadığından, bu ayrım biraz azalıyor. Bilkent akademik anlamda üstündür, ilk amacı da budur zaten. Makale yazma, doktoraya öğrenci gönderme.
 
Soru :
inşaat nasıdır bu şirketler için
 
Cevap :
İnşaat mühendisleri hakkında çok fazla bilgim yok. Ama şirket yeni yatırımlar yaptığı zaman, inşaat mühendislerine ihtiyacı olacaktır.
 
Cevap :
Sorularınıza eksik cevap verdiğimi düşünüyorsanız, lütfen söyleyin ekleme yapabilirim.
 
Soru :
bilkentte destek bursu nasıl oluyor burs için her sene sınava mı girmek gerekiyor bursun kesilmesi gibi birşey var mı
 
Cevap :
Destek bursu dönem sonunda tüm bölümde ilk yüzde beşe girerseniz önümüzdeki dönem için veriliyor. Önümüzdeki dönem de gene yüzde beşe girmeniz lazım, bursun devamı için.
 
Cevap :
Onun dışındaki burslarda kesilme yok. Not ortlamasından bağımsız.
 
Soru :
endüstri mühendisliğinde hangi dersler okutuluyor
 
Cevap :
Kabaca: İlk yıl matematik, fizik, bilgisayar kodlama. İkinci yıl modellemeye giriş, diferensiyel denklemler birkaç seçmeli. En önemli sene 3. sene üretim planlama, erp, kalite kontrol, rassal süreçler, modellemenin devamı. 4. sene seçmeli dersler ve bitirme projesi.
 
Cevap :
Bilkent'teki ders programı şöyle: http://www.ie.bilkent.edu.tr/tr/undergrad/curriculum.html
 
Soru :
peki teknik üniversite olmayan ancak önerebileceğiniz üniversiteler warmı ?
 
Cevap :
Diğer üniversiteleri yakında tanımıyorum. Bir şey söylemem yanlış olabilir.
 
Cevap :
Şehir seçimi önemli İstanbul'lu iseniz, Ankara'dan bir okul okumanız çok zor olabilir. Çok zorlanan arkadaşlarım oldu.
 
Soru :
endüstri müh. için hangi üniv. de okuduğunun iş bulmak için payı ne kadar???
 
Cevap :
Diğer etiketli üniversiteli mezunlardan (ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent vs.) daha fazla uğraşman lazım. İmkansız değil. Şirketlerde staj yapıp, işi yapabileceğine inandırırsan, işi kaparsın.
 
Soru :
endüstri müh.staj nasıl oluyor acaba biraz bu konuyu bahsedermsnz?
 
Cevap :
Tabi ki. 2. ve 3. yıldan sonra 20 işgünü stajımız oluyor. İlki üretimde olmak zorunda, diğerinde bir kısıtlama yok. Stajdan sonra rapor yazıp, teslim ediyorsunuz. Başka neler öğrenmek istiyıorsunuz stajla ilgili?
 
Soru :
sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkürler
 
Cevap :
Asıl ben size teşekkür ederim. Sorularınızı her zaman tercihdonemi@gmail.com'a da atabilirsiniz. Beklerim.
 
Soru :
bilgisayarla ilgili derslerden bahsettiniz bu dersler bilgisayar müh nin dersleri mi? bi de endüstri bütün müh dallarının derslerinden biraz olsun alıyor mu?
 
Cevap :
Evet Bilgisayar bölümü dersi. Başka mühendisliklerden dersler seçmeli olarak alabilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği dersi olmasının sebebi, yazdığım matematiksel modeli çözdürmek için bilgisayar kullanma zorunluluğumuz. Elle çözmek imkansıza yakın bu problemleri. Derste de temel seviyede C, C , Java kodlaması öğretilir.
 
Soru :
stjla ilgili söyledikleriniz kafi teşekkürler...:)
 
Cevap :
Size de teşekkürler.
 
Cevap :
Arkadaşlar Facebook sayfamıza da bekleriz: http://www.facebook.com/tercihdonemi Arkadaşlarınıza oturumlardan bahsedin, daha fazla kişinin problemleri çözülsün. :)
 
Soru :
endüstri mühendisliğini bize önerir misiniz(iş hayatında)
 
Cevap :
Tabi ki. :) İş bulunuyor. Önemli olan soru: Endüstri mühendisliği bölümünün uğraştığı şeyleri seviyor muyum. Daha önceki sorularda bizlerin neler yaptığını yazdım.Eksikler varsa, beliritebilirsiniz.
 
Soru :
endüstri müh'den istediğimiz herhengi bir bölüme geçebilir miyiz
 
Cevap :
Üniversiteden üniversiteye değişiyor. Bilkent için eğer 2 bölüm başkanı da onaylarsa ve sınava girdiğiniz yılki taban puandan yüksek bir puan aldı iseniz bölüm değiştiriyorsunuz. Ama gördüğünüz gibi zahmetli bir süreç. Okulu uzatabilirsiniz. O yüzden ilk başta istediğin bölümü yazmak çok isabetli bir karar.
 
Cevap :
Bu ülkede her zaman fizikçiye, kimyacıya, tarihçiye, uluslararası ilişkiciye, elektronikçiye, doktora ihtiyaç olacak. Mesele iş bulmak değil, şimdi mesleği seçmek. Önümüzdeki 40 yıl bu işi yapacaksınız. :)
 
Cevap :
Kimse akademik düşünmüyor herhalde :)
 
Cevap :
Arkadaşlar oturumun sonunda geldik. Herkese geldiği için teşekkürler. Aklınıza soru gelirse, benim kendi e-postam ahmetturkov@gmail.com 'a atabilirsiniz. İyi akşamlar.