14 Temmuz Çarşamba / 19.30  Tıp Fakültesi - Adnan Menderes Üniversitesi -
 
 
Cevap :
selamlar, ben Adnan Menderes Üniv. Tıp fakültesi 6. sınıf öğrencisi Merve Oflaz. Liseden 2005 yılında mezun oldum. Aydınlıyım :) Tıp Fakültesi hakkında bilmediklerinizi, öğrenmek istediklerinizi cevaplandıracağım :)
 
Soru :
Öncelikle hoş geldiniz
 
Cevap :
hoşbulduk :)
 
Soru :
merhabalar ilk önce bu bölümü nie seçtiniz ve zorlandınız mı
 
Cevap :
Merhaba, bu bölümü niye seçtim, lise de ideallerim arasında diş hekimliği ve tıp vardı. puanım yeterli olunca tıbbı yazmayı tercih ettim. ileride diş hekimliğine göre bölüm seçme imkanımız çok olduğu için de böyle bir tercih yaptım.
 
Cevap :
zorlandım mı; evet bu sınıfa kadar çeşitli zorluklar yaşadık, ama bölümümü sevdiğim için yine de katlanabildim bunlara.
 
Soru :
nie adnan menderes üniversitesini seçtiniz tavsiye eder misiniz
 
Cevap :
ben başta da belirttiğim gibi Aydınlıyım :) 3 büyük şehirden sonra direk aydını yazdım ve ailemin yanında tıp fakültesini okumaktayım :)
 
Cevap :
Adnan Menderes üniversitesini tavsiye ederim, çünkü arkadaşlar, tıp seçerken özellikle seçtiğiniz okulun sınav sistemine dikkat etmenizi istiyorum. bizim sınav sistemimiz kurul (komite) sistemi yani sınavlarımız ders ders olmuyor. bunun için de bir derste zorlanırsanız, diğer dersleri iyi yaparak sınavı geçebilirsinz
 
Cevap :
küçük üniversite olması da avantaj, hocalarınızı her an her yerde bulabilrsiniz. Ve şunu belirtmeliyim ki Adnan Menderes üniv, yeni binasına taşınmıştır, koşullar en iyi düzeydedir şu anda.
 
Cevap :
Üniversitemizin Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) başarısı da Türkiye de her yıl hemen hemen ilk 10dadır :)
 
Soru :
ben mf-3 ten yaklalış 520-524 arası puan bekliyorum acaba tıp olur mu? Bu seneki sistemden hiç haberiniz war mı?
 
Cevap :
ben 2005 yılında girdim bu seneki sistemden haberim yok ama, sana tavsiyem Türkiye'deki sıralamana bak ve Yüzdelik dilimini hesaplamaya çalış. ben Türkiyede 7500üncüydüm. yüzde 2,5 ta idim.
 
Soru :
diş hekimliğine göre bölüm seçme imkanımız çok oluyor dediniz bu nasıl oluyor?
 
Cevap :
örneğin diş hekimliğinde uğraşılan bir tek bölge var :) burda ise hasta bakmak istemem dersiniz, patoloji, biyokimya seçersiniz, ya da cerrahiyi seversiniz, cerrahi bölümleri seçersiniz. hastaya dokunmayım ama yine de hasta bakayım dersiniz psikiyatri seçersiniz :)
 
Soru :
girdiğiniz de puanınız neydi
 
Cevap :
357 puan almıştım
 
Soru :
Yaklaşık olarak günde kaç saat çalışılır tıpta?
 
Cevap :
kişiye göre değişir. örneğin 3 aylık bir kurulun derslerini bazıları son 3 hafta dolu dolu çalışıken, bazıları 10 hafta önceden çalışmaya başlar.
 
Soru :
merhaba ben önce kendimi tanıtayım.ben serhat fen lisesinden mezun oldum.sorum şu ;tıp fakültesini ingilizce okumanın ne gibi faydası var mı ve türkçe okuyan öğrenci ler tusta zorlanıyor mu?
 
Cevap :
TUS artık herkesin girdiği ve bunun için çoğu insanın dershaneye gittiği bir sınav oldu. ben de dershaneye gidiyorum. ve bizim üniv ingilizce yok. diyeceğim o ki ingilizce TUS'dan önce bi süre çalışılıyor ve problem olmuyor. önemli olan ingilizce kısmı değil, normal kısmı TUSun :)
 
Soru :
hoşgeldiniz galiba herkesin beklediği konuk sizsiniz:) tıp fakültesini okumak bitirmek nasıl bir duygu? Hiç pes ettiğiniz durumlar oldu mu?
 
Cevap :
hoşbulduk :) doktor olmak saygınlığı olan bir mesleğe sahip olmak demek ve bu insanı gerçekyten mutlu ediyor :) pes etmedim çünkü bana uygun olan mesleğin bu olduğunu düşünüyorum :)
 
Soru :
hang dersleri görüyorsunuz yoğun olarak
 
Cevap :
ilk yıl biyofizik, biyokimya, anatomi, genetik görülüyor. 2. sene; fizyoloji, anatominin çoğu, mikrobiyoloji ve farmakoloji görülerek yavaş yavaş doktor olduğunuz hissettiriliyor :) 3. yıl bizim üniversitenin staja başlama yılı :) hastanede staja çıkıyoruz. kardiyoloji, gastroenteroloji ve hematoloji görüyoruz. 4. yıl ise pskiyatri kadın doğum görüyoruz. 5. sınıf biraz dinlenme yılı gibi aile hekimliği, toplum sağlığı ve kulak burun boğaz gibi küçük stajları görüyoruz. 6. sınıf sırf hastanede hasta bakmaya başlıyoruz :)
 
Soru :
hiç nie seçtim bu bölümü çok zormuş dediğiniz oldu mu :)
 
Cevap :
niye seçtim demedim ama çok zormuş dedğim oldu :) her sınavdan önce bir ÖSS yaşıyordum :)
 
Soru :
sizce tercih edeceğimiz tıp fakültesini seçerken hangi kriterlere dikkat etmeliyiz
 
Cevap :
öncelikle sınav sistemine dikkat et. bazı üniversiteler ders ders sınav yapmaktalar ve bu öğrencileri baya zorlamakta.
 
Cevap :
daha sonra okuduğun şehir memleketinden uzak olmasın eğer ailene bağlıysan, çünkü bizim sınıfta çok uzakta olanları görüyorum, bayramdan bayrama gidebiliyorlar.
 
Cevap :
fiziki koşullarına bak, bizim üniv. şu an yeni binada ama eski binada iken fiziksel koşullarımız iyi değildi. ama yine de o küçücük hastanede birşeyler öğrendik :)
 
Cevap :
hocalarına bak diyemem çünkü her üniversitede iyi ötü hoca oluyor :)
 
Soru :
öncelikli merhaba biyoloji derslerinden sıkılan ve biyoloji bilimini ilgi odağı olarak görmeyen birisi bu bölümde ne düzeyde başarılı olabilir? (baktığımızda biyoloji sorularını full veya full e yakın yaptığı halde biyolojiyi sevmeyen fakat iş olanakları ve diğer şartlar göz önüne alındığında kafası karışan bir çok kişi var)
 
Cevap :
merhabalar, evet çok güzel bir noktaya değindin. şu an yeni sınav sisteminde de Tıp için biyolojiye bakılıyormuş galiba en fazla.
 
Cevap :
bunu sakın dert etme çünkü lisede biyolojide gördüklerimi ben hatırlamıyorum bile :) evet tıp ezbere dayalı her şeyi ezberliyorsun ama bence matematik mantığı var. yani muhakeme gücü :) bilgilerine dayanarak hastalığı bulma ve tedavisini verme... biyoloji benim de össde en kötü yaptığm kısımdı :)
 
Soru :
ders anlamında mı zorluklar
 
Cevap :
evet zorluklar ders anlamında. ezberlenecek çok şey oluyor. bölümünü seversen seve seve ezberlersin. ama pişman olan arkadaşlarım da yok değil :)
 
Soru :
Komite sınavı derken nasıl oluyor? Hep duyuyorum ve zor olduğunu biliyorum. Uygulama olarak nasıl yapılıyor?
 
Cevap :
komite sınavı, örneğin birinci sınıfta toplam 6 tane kurul oluyor ve mesela 1. kurul 5-6 haftadan oluşuyor. ve bu 5-6 haftanın sonunda bütün gördüğün 1. kuruldan sınav oluyorsun. ve sene sonunda bu girdğn sınavlarn ortalaması alınıyor ve eğer 80 üstü ise finalsiz direk 2, sınıfa geçiyorsun, eğer değilse finale giriyorsun
 
Cevap :
2. sınıfta da aynı sistem mevcut.
 
Cevap :
3-4-5. sınıfta da stajlar mevcut.
 
Cevap :
örneğin bir kardiyoloji stajı 3 ay. 3 ay sonunda bütün gördüğün kardiyolojiden sınava giriyorsun. ve 60 üstü alırsan artık kardiyolojiyi geçmiş oluyorsun. 60 altı alırsan sene sonundaki yapılacak bütünleme sınavını bekliyorsun.
 
Cevap :
6. sınıfta pek sınav olmuyor, hastanedeki performansa göre :)
 
Cevap :
ve arkadaşlar en önemlisini söylemeyi unuttum;öncelikle bütün bu sınavlarda uygulama dedğimz sözlü sınavına giriyorsunuz ve ardından bir kaç gün sonra adeta bir öss gibi test şeklinde bütün dersler bir arada oluyor.
 
Soru :
ingilizce ve türkçe tıp okumaktan biraz bahseder misiniz?
 
Cevap :
tıpta sözcükler genelde latince olduğu için ingilizce okunsa bile anlaşılabileceğini düşünüyorum ama ingilizce bölüm hakkında bi bilgim yok. Türkçe yeterince zor, ingilizceyi kaldırabilir miydim bilmiyorum :)
 
Soru :
Ben meslek olarak dr a sorsam diş hekimliğini ; diş hekimine sorsam tıp ı öneriyor ben anlayamadım bu işi:) siz hangisini tavsiye edersiniz?
 
Cevap :
ben henüz tam doktor değlim sadece yaşadıklarıma dayanarak size anlatıyorum :) ama ben de duydum herkes kendi bölümünü zor görüyor nedense :) hocalarımız bize hatta 1. sınıftayken yol yakınken dönün dediler :)
 
Soru :
bir bayan olarak kan görüp kadavra incelemeniz zor olmadı mı?bunlardan tiksinen birisi bu bölümde uyum sağlıyablr mi alışır mı?
 
Cevap :
ben kendi kanımı görünce bayılma derecesine gelen bir insandım ama öyle bir alışıyorsunuz ki artık kan aldırabiliyorum :) kadavralar hep ilaç içinde bekletildiğinden gerçeği yansıtmayabiliyor ama taze ölüye otopsi yapmışlığım var ):
 
Soru :
Tıp okuyan öğrencilerin yaz tatili az mı oluyor?
 
Cevap :
hayır son sene hariç en az 2 ay oluyor finallere büte kalmazsanız tabi daha şahane oluyor :) ama 5. sınıf ve 6. sınıf arasndaki yaz tatil (ki şu an benim bulunduğum konum) yaklaşık 20 gün tatil yaptık ve birkaç hafta önce okulum başladı :)
 
Soru :
liseyi nerede okudunuz acaba?
 
Cevap :
liseyi aydın'da bir özel okulda okudum :)
 
Soru :
Uzman doktor olarak olması en zor ve en kolay hangileri var?
 
Cevap :
en zor; çocuk psikiyatrisi, dermatoloji, göz, fizik tedavi... en kolaylar temel tıp bölümleri; anatomi geetik gibi. ama klinik olarak sorarsan cerrahiler düşük. mesela beyin cerrahisi, kalp damar cerrahisi bunlar düşük.
 
Soru :
tus a hazırlandnz mı? dersaneye gitmek gerrekir mi tus için?çok mu zordur bu snw?tus için hangi sınıftan itibaren dersaneye gitmk gerekir?siz tus için hangi branşı dşnyorsnz niçin?
 
Cevap :
Tus için dershaneye gidiyorum. herkes başladı ben her zamanki gibi herkesten geç başlayacağım galiba çalışmaya:) sınava 1 yıl var. tus gerçekten zor bir sınav. tabi ki dershane çok avantajlı. ama artık hemen hemen herkes dershaneye gidiyor ve bu da rakiplern işini oldukça zorlaştırıyor :)
 
Cevap :
tus için 5. sınıfta dershaneye gidilir genellikle. 6 çok yoğun olduğu için dershaneye sadece hızlandırma (tekrar) için gidilir.
 
Cevap :
ben dermatoloji istiyorumm. çünkü bir bayan için zor bölüm olmaması bence çok önemli. gece acil çağırılmaması da önemli. ve bu branştan bir güzellik merkezi niye açılmasın diye düşünüyorum :)
 
Soru :
tıp kazanmak için lise hayatında nasıl bi alışma sistemi uyguladınız
 
Cevap :
son yıl hocalarımızn da gayreti ile sürekli soru çözdük ve artık bütün konulara aşina olduk. özellikle size sabahları hava açmadan kalkıp en azından 45 dk ders çalşmanızı öneririm. ben son yıl öyle yaptım ve gündüz çalışılandan 3 kat daha verim alındığını biliyorum :)
 
Soru :
kurul sınavı test mi yoksa yazılı mı
 
Cevap :
test :) ama uygulama sınavlarında hocalar sözlü de yapabiliyor kendileri yazılı da o değişiyor.
 
Soru :
sosyal yaşantıınız nasıl?çalışmalarınız çok yoğun oldğndan kendinize vakit ayırabiliyormsnz?
 
Cevap :
Aydın; çok küçük bir memleket :) ama tıp okumak için büyük memlekete ihtiyaç yok diye düşünüyorum. çünkü rahatça gezip tozduğunuz süre kurullar arası birkaç haftadır. bir de zaten sabah 8,30 akşam 5,15 arası okuldasınız :)
 
Soru :
staj zamanlarında sürekli hastenede mi duruyorsunuz?
 
Cevap :
evet hastanede hasta alıyoruz ve hocalar geldğinde o hastayı hocaya sunuyoruz. hoca da bize hastalığı hakkında sorular soruyor :)
 
Soru :
bu sene bnm için tıp olmzsa seneye gir tekrar snva tıp buna değer diyeblrmsnz görüşünz nedir?
 
Cevap :
eğer tıbbı çok istiyorsan bunu söyleyebilirm. mesela benim dönemimden çok arkadaşım var 3-4 kere girip illa ki tıp olsun diyen.
 
Soru :
tıp fakültesini büyük şehirde okumamak herhangi bir sıkıntıya sebep oluyor mu? (sosyal hayatı kastetmiyorum)
 
Cevap :
bence olur, örneğin;İstanbul'u bilirm ve çok severim de. ama ömrünüz koşturmakla ve yollarda geçiyor. aydında okuyunca o yollarda geçireceğim vakit yerine kendime zaman ayırıyorum :)
 
Soru :
pişman olan arkadaşlarınızdan bahsettiniz. Bunlar ne türden pişmanlıklar.
 
Cevap :
ders açısından. çünkü o kadar çok şey ezberliyorsnuz ki, bazen buna isyan bayrakları çeken çok oluyor. diğer bölümde okuyan arkadaşlar gezerken, sana ders çalışmak biraz zor geliyor :)
 
Soru :
tıpta ilk sene ne dersler var?
 
Cevap :
fizyoloji, biyokimya, genetik, histoloji, anatominin bir kısmı :) ilk yıl bu ne ben tıpa mı geldim diye soru işaretleri yanabilir kafanızda :)
 
Soru :
prastisyen olunca hemen çlşma imkanı var mı?pratisyenler ne kadar maaş alıyor bilgnz var mı?pratisyenler nerede çlıyor?uzmanlıkta branşlar kaç yıl okunuyor ve hangi uzmanlığı önerirsnz?
 
Cevap :
evet hemen atanıyorsun zaten ama atandığın yerler genelde doğu oluyor.pretisyenlerin çalştığı yere göre değişiyor maaşları. örneğin şehir merkeznde çalışanlar 3 civarı alıyor. köylerdekiler biraz daha fazla.
 
Soru :
6 yıl okuduktan sonra fizyo terapi doktorlugu bölümü war bu bölüm ile öss de ki fizyoterapi fakültesi arasında meslek olrak ve iş olanakları ve iş yapımı olrak ne farklar var ?:)
 
Cevap :
bi kere bir 'doktor' olarak bitirdğin için o işin başı sen oluyorsun. ama normal bölüme okuyanlar personel oluyorlar ve genelde işlere onlar bakıyorla. sen hasta muayene edebilr ve ilaç yazabilrsn ama onlar sadece senin dedğini yapar :)
 
Soru :
beni tıpa gitmeye ikna etmek isteseniz ne derdiniz? :)
 
Cevap :
hmm seni ikna edersem şimdi, ilerde zorlanırsan yine ilk gelceğin kişi ben olurum :)) onun için tıp zorla yazdırılacak birşey değil bence. ama illa ki bir cümle istiyorsan; tıp saygınlığı olan bir meslek, herkes önünde saygı ile eğiliyor ve elinde gerçekten büyük sorumluluklar var. para açsından hakettiğinden az kazansan da tamam kazanıyorsun da harcıcak vakit?
 
Soru :
adnan menderes tıp yaklasık kaç binlerde alır??
 
Cevap :
ben 7500lerde idim. yine bu civarlarda alıyor dye biliyorum.
 
Soru :
tıpı yurt dışında okumak ister miydiniz, örneğin amerika?
 
Cevap :
yurt dışında tıbbın okul şartları çok farklı. örneğin orada tıp 10 yıl galiba bildiğim kadarıyla. yok istemezdim sanırım :)
 
Soru :
Her ünide ölüler üzerinde inceleme yapılır mı? :(
 
Cevap :
evet yapılır. anatomide ilk yıl görüyorsunuz zaten de bu çok korkulacak birşey değil. 5. sınıfta da adli tıpda otopsilere gidiyorsunuz. alışılıyor.
 
Soru :
neden ben tıpa mı geldim dielim ki ilk sene biraz acar mısınız? bu arada aydında ögrencinin yasaması kolay mı bir kız için okul yurt yemek...vb. masraflar ne kadar tutar tahminen?
 
Cevap :
çünkü ilk yıl tıpla alakası olmayan dersler görüyorsunuz:) örneğin biyofizik :)
 
Cevap :
aydın küçük bir şehir olduğu için masraflar da çok olmuyor. dolmuş fiyatları öğrenci için örneğin 1 tl. yiyecek masrafsız kampüste yemek veriliyor uygun bir miktar karşılığı.
 
Cevap :
yurt için ise genelde özel yurtta kalanlar fazla. devlet yurdu da var. ilk yıl yurtta kalıp, 2. yıl eve çıkan arkadaşlarımız çoğunlukta.
 
Soru :
pekiyi istanbul tıp en son kaçlarda alır ? ve ankara falan benm tahminme gre 4000lerde olablirim de ??
 
Cevap :
hmm 4000 ise onu tam olarak bilemem ama sana şunu önereyim; illa ki 3 büyük şehri yazmış olmak için yazma. 'okuyabileceğin' yerleri yaz. ben puanımın yetmeyeceğini bile bile istanbul yazmıştım çünkü istanbulda okurdum :) tavsiyem deniz olan biryerler yaz :)
 
Soru :
uzmanlık için ne kadar okunuyor?
 
Cevap :
uzmanlık için bölümüne göre 4-5 yıl okunuyor :)
 
Soru :
tercihleri yaparken mhendislk falan da dşünmüş müydünüz? benm arkadaslarım mhndslk yazacak ama daha kısa sürede mezun olup iş sahibi olacaklar die dşnmemiş mydiniz?
 
Cevap :
mühendislik olarak; ben bilgisayarla çok ilgiliyimdir ve hatta şu an bile arkadaşlarım sen yanlış bölüme gelmişsn derler :) ama bir kız olarak pek düşünmedim.
 
Cevap :
mühendislik yazacaksa eğer, özel üniv veya devlet üniverstelernden büyük üniv (yıldız teknik gibi) yazmasını öneririm yoksa iş bulması zorlaşabilr.
 
Soru :
Aydın Tıp için ekstra zor diyorlar? acaba bu doğru mudur diğer üniversitelrede var mı okuyan arkadaşlarınız bu anlamda bir karşılaştırma yapabilir misiniz?
 
Cevap :
bence aydın tıpın arkadaşlarımdan duyduğuma göre sınav sistemi daha kolay. bir de aydın tıp hastaneye stajlara çıkmaya 3. sınıfta başlıyor. diğer okullar 4te başlıyor genelde ve onların dersleri hayli sıkışıyor.
 
Soru :
tıp olunca gürültü ortamından mı eve çıktılar?
 
Cevap :
hem öyle hem de tıp fakültesi öğrencisini diğer bölümdeki arkadaşların anlamaları gerçekten zor oluyor. tıpçının halinden tıpçı anlar misali :)
 
Soru :
ben endüstri mühendisliği de düşünüyorum fakat tıp da istiorum cnkü endüstriden sonra iş bulamayablirsin tıp garanti diorlar bu ne kadar dogru??
 
Cevap :
endüstri müh. hakkında pek bi bilgim yok ama puanın iyi ise dedğim gibi büyük üniv yazarsan iş bulursun bence, ama yine de araştır. tıp garanti, doğrudur ama çoğu zaman hakettiğin ücreti alamıyorsun...
 
Soru :
endüstri mühendisliğinin iş bulmama olasılıgını düşünüp tıp yazmak dgru mu??
 
Cevap :
dedğim gibi tıbbı seviyorsan yazmalısın yoksa hayli zor gelebilr. bir endüstri müh. arkadaşla görüşmeni tavsiye ederim. ona göre sen hangisine daha yakınsın kendin belirle. sonuçta hayatın boyunca o meslekle yüzyüze kalacaksın...
 
Soru :
teşekkür ederiz bizi aydinlattiginiz için :)
 
Cevap :
rica ederim :)
 
Soru :
teşekkür ederiz bizi aydinlattiginiz için :)
 
Cevap :
rica ederim :)
 
Soru :
evt bu arada cok tesekkür edrim kafamda baya şekillnmesini sağladınız... yalnız bnm endstri mhndisi biri ile knusmam gerekli
 
Cevap :
rica ederim :) evet bence de konuşman gerekli :) hadi bakalım inşallah hakkınızda en iyisi olur :)
 
Soru :
umarım hayatınızda mutlu olursunuz :)
 
Cevap :
teşekkür ederim, aynı dilekler sizin için de geçerli :)
 
Soru :
Hakettiğiniz ücreti alamıyorsunuz derken nasıl yani? yani düşündüğünüz ücret ne kadar aldığınız ne kadar?
 
Cevap :
doktorluk gerçekten ağır bir meslek, örneğin pretisyene verilen maaş 2,5- 3 civarı. ancak uzman olduktan sonra hasta sayınıza, performansınıza göre maaşınız artıyor. bence bir pretisyenin hakettği maaş 5-6 civarıdır.
 
Soru :
çok teşekkrler ....
 
Cevap :
rica ederim :)
 
Soru :
teşekkrlerrrrrrrrr...:))
 
Cevap :
rica ederim:)
 
Cevap :
Arkadaşlar; son olarak, tekrar bana soru sormak isterseniz; www.tercihdönemi.net adresinden arkadaşlarım aracılığıyla bana ulaşabilrsiniz :)
 
Cevap :
www.tercihdonemi.net :)
 
Cevap :
başarılar arkadaşlar, inşallah istedğiniz, mutlu olacağınız esleklere kavuşursunuz... :)